بدون دیدگاه

پنالتی شدن سایت توسط گوگل راههای تشخیص ، دلایل و رفع آن : پنالتی شدن سایت توسط گوگل یکی از دغدغه های هر سئوکار یا وبمستری می باشد. هر کسب و کاری که در دنیای وب و خصوصاً در موتور جستجوی گوگل فعالیت دارد، دائماً بفکر بهبود رتبه خود در میان نتایج این موتورجستجو و حفظ جایگاه خود است. برخی از مدیران سایت ها برای رسیدن به جایگاه بهتر در میان نتایج جستجوی گوگل ، ممکن است به هر اقدامی دست بزنند که گاهاً این اقدامات جزء فعالیت های اسپم بوده و توسط گوگل دچار جریمه و پنالتی می شوند. در این میان نیز برخی از مدیران سایت ها با توجه به عدم بروزرسانی اطلاعات خود در رابطه با سئو سایت و بهینه سازی سایت ، در مورد اسپم نبودن فعالیت های خود اطلاعی ندارند و همین عدم آگاهی آنها ، سبب ایجاد دردسرها و خسارات جبران ناپذیری برای سایت آنها می شود.

پنالتی شدن سایت توسط گوگل چیست؟

جریمه شدن یک سایت توسط گوگل را پنالتی گوگل تعریف کرده اند که این جریمه به علت استفاده از روشهای سئوی کلاه سیاه و فعالیت های اسپم و اشتباه در سئوی سایت می باشد. به عبارت دیگر استفاده از روشهای غیرقانونی (از دید گوگل) برای بهبود سریع رتبه سایت در میان نتایج گوگل سبب پنالتی شدن سایت توسط گوگل می شود.

سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یکی از فعالیت های زمانبر است و دریافت بازخورد مناسب از این طریق نیازمند صرف مدت زمان طولانی است. در صورتیکه صبر و حوصله کافی برای این کار ندارید ، به هیچ عنوان با شنیدن شایعات موجود در رابطه با اینکه گوگل متوجه برخی از فعالیت های سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری نمی شود ، دچار وسوسه نشوید. به این نکته باور داشته باشید که گوگل بسیار هوشمند است و روز به روز هوشمندتر می شود. اگرچه ممکن است یک فعالیتی وجود داشته باشبد که در مدت زمان کوتاهی سبب بهبود غیرطبیعی رتبه سایت شما در میان نتایج گوگل شود اما مطمئن باشید که با توجه به بروزرسانی مداوم الگوریتم های گوگل ، به زودی این فعالیت توسط ربات های گوگل تشخیص داده می شوند و گوگل عواقب سنگینی برای سایت شما در نظر خواهد گرفت.

جریمه و پنالتی شدن سایت توسط گوگل به چند صورت رخ می دهد:

حذف کامل سایت از میان نتایج گوگل :

در این حالت سایت به طور کلی از میان نتایج گوگل حذف می شود.

حذف صفحه خاصی از سایت از میان نتایج گوگل

عموماً این صفحه برای کلمه کلیدی خاصی بهینه شده است و به محض پنالتی شدن سایت توسط گوگل ، این صفحه از میان نتایج گوگل حذف می شود.

کاهش رتبه صفحه خاصی از سایت به نتایج و صفحات انتهایی جستجوی گوگل

هر کاهش رتبه ای را نمی توان پنالتی شدن سایت توسط گوگل نامید. به بیان دیگر هر سایتی که رتبه آن بهبود می یابد و به رتبه های بالاتری منتقل می شود، بنابراین جای یک سایت دیگر را گرفته و به همین روال دیگر سایت ها دچار افت رتبه در گوگل می شوند. منظور از کاهش رتبه ناشی از جریمه شدن سایت توسط گوگل ، کاهش رتبه سنگین و زیاد است (به عنوان مثال انتقال از صفحات ابتدایی به صفحات 10 و قبل 10 نتایج جستجوی گوگل)

چگونه تشخیص دهیم سایت توسط گوگل پنالتی و جریمه شده است؟

پنالتی شدن سایت توسط گوگل به 2 حالت انجام می شود :

پنالتی دستی (Manual Penalty)  در این حالت گوگل پیغامی مبنی بر جریمه و پنالتی شدن سایت را در ابزار سرچ کنسول (وبمستر تولز) نمایش می دهد که این پیغام برای ادمین سایت در قسمت Search Traffic >>> Manual Actions سرچ کنسول قابل مشاهده است. در پنالتی دستی ، سایت شما به صورت دستی توسط گوگل جریمه شده است و برای رفع آن (که گاهاً بسیار زمانبر و سخت است) می بایست دلیل جریمه شدن را رفع کرده و در ادامه درخواست بازبینی مجدد سایت را به گوگل ارسال کنید. حتماً به این نکته توجه کنید که در فرمی که برای درخواست بازبینی به گوگل ارسال می کنید، حتماً تمامی موارد را به طور کامل و صادقانه قید نمایید. حذف کامل سایت از میان نتایج گوگل از نشانه های این نوع پنالتی است

یکی از دلایل پنالتی دستی گوگل، ارسال گزارش های متعدد از طرف کاربران برای یک سایت به گوگل در مورد مبنی بر استفاده از روش های اسپم توسط آن سایت جهت بهبود رتبه است. (پیشنهاد می کنیم از این روش برای تخریب سایت های رقیب خود استفاده نکنید)

حذف شدن سایت از نتایج گوگل )به اصطلاح de-index شدناز عواقب این نوع پنالتی است. برای بررسی این مورد آدرس سایت خود را به صورت site: www.yoursitename.com در گوگل وارد کنید. در صورتیکه نتیجه ای به شما نمایش نداد، بنابراین سایت از ایندکس گوگل خارج شده است.

نوعی از پنالتی دستی وجود دارد که در آن بازگشتی برای سایت وجود ندارد. به این نوع اصطلاحاً BAN گفته می شود.

پنالتی الگوریتمی (Algorithmic penalty) در این نوع از جریمه شدن توسط گوگل، خبری از ارسال پیغام توسط گوگل و اطلاع رسانی وجود ندارد. حذف یک صفحه خاص از سایت ، کاهش رتبه و کاهش ترافیک ورودی تمام سایت و یا یک صفحه خاص ، از نشانه های پنالتی الگوریتمی است. دلیل این نوع از جریمه شدن نیز عموماً بروزرسانی الگوریتم های گوگل است و این جریمه نیز توسط الگوریتم ها انجام می شود. تشخیص رخ دادن این نوع اندکی سخت است و نیاز به تخصص و بررسی عوامل مختلفی دارد. برای تشخیص این مورد، می توانید به گوگل آنالیتیکس سایت خود مراجعه و ترافیک ورودی سایت خود را بررسی کنید. دلیل عدم اطلاع رسانی از جانب گوگل به ادمین سایت ها در پنالتی الگوریتمی ، جلوگیری از یافتن ترفندهای سئوی کلاه سیاه برای فریب گوگل است. به بیان دیگر ، در صورتیکه علت پنالتی شدن الگوریتمی توسط گوگل اطلاع داده شود، راه های فریب گوگل توسط سئوکارهای کلاه سیاه به سادگی تشخیص داده می شود.

همانگونه که مطلع هستید الگوریتم های گوگل به طور مداوم درحال بروزرسانی هستند و این بروزرسانی ها جهت بهبود کیفیت نتایجی است که گوگل به کاربران خود نمایش می دهد. به عبارت دیگر گوگل به دنبال این نیست که برخورد قهرآمیز با سایت ها داشته باشد، تنها چیزی که برای گوگل اهمیت دارد نمایش بهترین و باکیفیت ترین نتایج برای کاربران خود است و تمامی این الگوریتم ها تنها برای تشخیص کیفیت سایت ها و افزایش دقت این تشخیص ها توسعه داده شده و بروزرسانی می شوند.

پنالتی الگوریتمی عواقبی مانند کاهش رتبه تمامی صفحات سایت، کاهش رتبه یک یا چند صفحه خاص و کاهش رتبه یک یا چند صفحه خاص تنها برای یک یا چند کلمه کلیدی دارد.

با توجه به اینکه اکثر پنالتی هایی که توسط گوگل انجام می شود از نوع پنالتی الگوریتمی است و در این نوع اطلاعی از جانب گوگل به ادمین سایت داده نمی شود، بسیاری از وبسترها اطلاعی از پنالتی شدن سایت خود نخواهند یافت و معتقدند تمامی فعالیت های آن ها جزء فعالیت های سئوی کلاه سفید است و از دید گوگل ایرادی در کار آن ها وجود ندارد.

دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل:

دلایل متعددی برای این پنالتی شدن سایت توسط گوگل وجود دارد و با توجه به اینکه گوگل در رتبه بندی سایت ها ، بیش از 200 فاکتور را مورد بررسی قرار می دهد ، بنابراین می بایست موارد متعددی را در نظر داشته باشید.

 بررسی عمده ترین دلایل پنالتی شدن سایت

خریدن بک لینک : یکی از مهمترین دلایل پنالتی شدن سایت ، مخصوصاً پنالتی دستی ، خرید بک لینک است. برخی از کارشناسان سئو معتقدند که سیستم pagerank  منسوخ نشده است و گوگل برای جلوگیری از خریدوفروش بک لینک ، اینگونه اعلام کرده است که پیج رنک را حذف کرده است. باید گفت که گوگل به شدت با این کار مخالف است و الگوریتم های خود را به طور مداوم برای تشخیص این موضوع و مقابله با آن بروزرسانی می کند. آنچه که در رابطه با لینک دهی سایت ها مدنظر گوگل است، ایجاد طبیعی لینک ها توسط کاربران در بستر وب است.

تبادل لینک : این مورد نیز مانند خرید بک لینک ، یکی از مواردی است که گوگل به شدت با آن مخالف است.
ایجاد بک لینک تنها با یک کلمه کلیدی Anchor Text یکسان و ارجاع تمامی آن ها به صفحه اصلی یا یا صفحه خاص – این مورد یکی از موارد مشخص کننده برای گوگل در تشخیص ایجاد لینک ها به صورت غیرطبیعی است. بررسی موارد مرتبط با کیفیت بک لینک ها بر عهده الگوریتم پنگوئن گوگل است.
مطالب کپی و تکراری از دیگر سایت ها (Duplicate Content) که این مورد و فاکتورهای مرتبط با محتوای سایت توسط الگوریتم پاندای گوگل بررسی می شود. اگر چه استفاده از محتوای تکراری به صورت مستقیم سبب پنالتی نخواهد شد اما افت رتبه سایت را در پی خواهد داشت.
افزایش تعداد صفحات 404 در سایت
بک لینک گیری از صفحات مزرعه لینک و اسپم
استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی در محتوای یک صفحه (Keyword Stuffing)
بک لینک های ایجاد شده توسط رقبا جهت تخریب سایت
استفاده از تبلیغات پاپ آپ
قرارداشتن پاپ آپ در سایت
استفاده بیش از حد از تگ H1
تغییر فاکتورهای مدنظر الگوریتم های گوگل
هک شدن سایت و مسائل امنیتی مرتبط با سایت
سرعت لودشدن بسیار پایین سایت
وجود خطاهای متعدد ساختار کدنویسی سایت
استفاده از ریدایرکت های غیراصولی
انجام کلوکینگ (Cloaking) در سایت – ایجاد تفاوت در محتوایی که کاربر و ربات مشاهده می کنند را کلوکینگ می گویند.
قراردادن لینک ها و محتوای مخفی در سایت
صفحات مملو از لینک
رعایت نکردن نسبت متن به کد متعارف
ریسپانسیو نبودن ساختار سایت
وجود لینک های شکسته بسیار زیاد در محتوای سایت
لینک دهی متعدد در فوتر و سایدبار سایت
در دسترس نبودن سایت به مدت طولانی
Follow بودن تمامی لینک های ارجاع داده شده به سایت
استفاده از متاتگ های تکراری
قراردادن محتوا به صورت رباتیک و خودکار
عدم بروزرسانی سایت بر اساس فاکتورهای مدنظر گوگل
قرارداشتن بک لینک در صفحه غیرمرتبط
قرارداشتن بک لینک فارسی در صفحه ای با زبان انگلیسی و غیره
ایجاد بک لینک های بسیار زیاد در مدت زمان کوتاه
اشتباه وبمستر در محدودکردن ربات های گوگل برای بررسی سایت
اشتباه گوگل در تشخیص سایت به عنوان سایت اسپم (این موضوع در برخی از مواقع رخ داده است و ربات های گوگل اشتباهاً یک سایت را به عنوان سایت اسپم شناخته اند.
بهینه سازی بیش از حد و طراحی سایت برای ربات های گوگل، برخلاف تصور برخی ، گوگل پیشنهاد داده است که وبمسترها سایت خود را برای کاربرها طراحی کنند و محتوای سایت به نحوی باشد که موردپسند کاربر واقع شود و سپس به رعایت فاکتورهای فنی مورد نظر گوگل بپردازد.

راه های رفع پنالتی شدن سایت توسط گوگل :

برطرف کردن پنالتی شدن سایت در گوگل ، روش های متعددی دارد که بر اساس دلیل و نوع پنالتی رخ داده ، یکی از روشها را باید انتخاب کرد. میزان سادگی یا پیچیدگی رفع کردن پنالتی سایت ، بر اساس دلیل پنالتی شدن و میزان اطلاعات شما در زمینه سئو و وبمستری تعیین می شود.

بطور عمده 2 راه برای رفع پنالتی شدن سایت وجود دارد :

ارسال درخواست به گوگل جهت بازبینی سایت : این کار را تنها در زمانی می توانید انجام دهید که پنالتی دستی برای سایت شما اتفاق افتاده باشد. همانگونه که گفته شد، در پنالتی دستی ، گوگل پیغامی در سرچ کنسول به شما ارسال می کند و دلیل پنالتی شدن سایت در این پیغام توضیح داده شده است. شما ابتدا باید مشکل مطرح شده در پیغام را رفع کرده و سپس بر روی لینکی که در انتهای این پبغام وجود دارد کلیک کنید. در ادامه فرمی به شما نمایش داده می شود که باید آنرا به طور کامل و صادقانه تکمیل و ارسال کنید.

در پنالتی الگوریتمی ، دلیل و پیغامی برای شما از طرف گوگل ارسال نمی شود و تعیین دلیل و حتی رخ دادن پنالتی به عهده شما می باشد.

در 2 راه معرفی شده برای رفع پنالتی گوگل ، اقدامات برای رفع مشکل ، مشترک است. تنها تفاوت آن ها در ارسال پیغام از طرف گوگل و تبعاتی است که سایت را در بر خواهد گرفت.

برای رفع پنالتی شدن سایت چه کاری انجام دهیم؟

بجز حالت پنالتی دستی ، که دلیل پنالتی برای شما از طرف گوگل ارسال می شود ، در پنالتی الگوریتمی یافتن دلیل پنالتی به عهده شما است و باید به تمامی فعالیت هایی که بر روی سایت خود داشته اید تمرکز کنید و به رفع مشکل بوجود آمده بر اساس آن دلیل بپردازید.

در صورتیکه پنالتی رخ داده به علت خرید بک لینک ، تبادل لینک ، ایجاد لینک های مخرب توسط رقبا و دیگر موارد مربوط به لینک دهی است ، می بایست ابتدا به کنسول سرچ گوگل رجوع کرده و در قسمت search traffic >>> Links to Your Site  لینک های ارجاع داده شده به سایت را بررسی کنید. لینک هایی که دارای کیفیت پایینی هستند را می بایست از طریق ابزار disavow tools گوگل ، اینک لینک ها را به گوگل معرفی کنید تا گوگل از آن ها برای ارزش دهی به سایت شما استفاده نکند.

در صورتیکه دلیل پنالتی ، داشتن محتوای تکراری است ، می توانید این محتوا را حذف کنید. در صورت اجبار به حفظ محتوای تکراری در سایت ، از یکی از تگ های nofollow ، noindex  یا تگ کانونیکال (canonical) استفاده کنید و یا لینک منبع مقاله را در همان صفحه قراردهید.

وجود تعداد صفحات 404 متعدد در سایت سبب برخورد زیاد کاربران با این صفحات می شود که این مورد از دید گوگل یک پارامتر منفی برای سایت است.

Follow بودن تمامی لینک های ارجاع داده شده به سایت از اشتباهاتی است که برخی از وبمسترها به آن اعتقاد دارند و در زمان لینک سازی برای سایت خود، تمامی لینک ها را به صورت فالو ایجاد میکنند.

درصورتیکه از ترفند کلوکینگ در سایت خود استفاده کرده اید، سریعاً این اشتباه را از سایت خود حذف نمایید.

در رابطه با وجود پاپ آپ در سایت، خرید پاپ آپ برای سایت، استفاده بیش از حد از تگ H1 ، سرعت لودشدن بسیار پایین سایت ، وجود خطاهای متعدد در ساختار کدنویسی سایت ، استفاده از ریدایرکت های غیراصولی ، انجام کلوکینگ در سایت ، قراردادن لینک ها و محتوای مخفی در سایت ، رعایت نکردن نسبت متن به کد متعارف ، ریسپانسیو نبودن ساختار سایت ، وجود لینک های شکسته بسیار زیاد در محتوای سایت ، لینک دهی متعدد در فوتر و سایدبار سایت ، در دسترس نبودن سایت به مدت طولانی ، استفاده از متا تگ های تکراری ، قراردادن محتوا به صورت رباتیک و خودکار و دیگر مواردی که مرتبط با بک لینک نیست ، راه حل رفع مشکل بسیار مشخص است. به عنوان مثال پاپ آپ خود را حذف کنید، از متا تگ های مرتبط و غیرتکراری استفاده کنید. محتوا و لینک های مخفی سایت و لینک های متعدد فوتر و سایبار را حذف کنید. قالب سایت خود را ریسپانسیو کنید و

یکی از مواردی که می تواند در یافتن دلیل پنالتی شدن سایت به شما کمک کند، بررسی الگوریتم های گوگل و تاریخ بروزرسانی آن ها است. در صورتیکه پس از بروزرسانی الگوریتم های گوگل ، متوجه کاهش رتبه سایت در میان نتایج گوگل شدید ، می بایست این بروزرسانی را مورد بررسی قرار دهید و به رفع مشکل بوجود آمده برای سایت بپردازید.

همانگونه که گفته شد، هر کاهش رتبه ای به دلیل پنالتی گوگل نیست و ممکن است به علت رقص گوگل (Google  Dance) دچار این نوسان شده اید. در صورتیکه کاهش رتبه سایت برای چند روز و به مدت کوتاهی بود و پس از مدتی مجدداً به موقعیت قبلی خود برگشتید، این مورد به علت رقص گوگل است و مشکلی در این مورد وجود ندارد.

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام

ورود/ثبت نام

لطفا برای ورود یا ثبت نام،شماره تلفن همراه خودرا وارد کنیددیدگاه ها